Természetes csodák

 

A termékeinkhez felhasznált összetevők hatása már évszázadok óta ismert. Különösen értékesek, hiszen egyes elemeket, vegyületeket a „hagyományos” gyümölcsfélékhez képest többszörös mennyiségben tartalmaznak.

 

 

Fekete áfonya:

Igen sok ásványi anyag található benne. Flavonoidjai közül fontos kiemelni a mirtillint, melynek számos pozitív hatása van. Más gyümölcsökhöz képest magas természetes luteintartalommal rendelkezik. Természetes C-, B1- és B2-vitaminforrás.

 

Fekete ribizli:

Az ókori rómaiak köszvénybogyónak nevezték. C-vitamin-tartalma nagyobb, mint a citromé vagy a zöldpaprikáé. Jelentős B-vitamin-forrás, valamint vas-, mangán- és réztartalma is számottevő. Univerzális hatóanyagai miatt igen kedvelt.
 

Fekete bodza:

Magas a vas, C-vitaminés színanyagtartalma. Jelentős B1-, B2- és B6-vitamin-, valamint folsavforrás. Rendkívül gazdag színanyagokban. Olyan flavonoidokat tartalmaz, mint a rutin, a kvercetin vagy a sambucin.

 

Fekete szeder:

A népi bölcsesség gyakran ajánlja ezt a gyümölcsöt a gyerekeknek. Magas kalcium- és foszfortartalommal rendelkezik. A szeder dúskál flavonoidokban, valamint sok A-vitamin, C-vitamin és folsav, továbbá B1-, B6-vitamin, riboflavin, pantoténsav és niacin is van benne.

 

Fekete berkenye (arónia):

Fekete színét a benne található számtalan növényi színanyagnak, főként az antocianineknek köszönheti. Igen elterjedt természetes színezőként a különböző élelmiszerekben. Jól ismert egész Európában, nagy termőterületei vannak Lengyelországban és Németországban.

 

Kékszőlő:

Egyik legfontosabb hatóanyaga a rezveratrol nevű polifenol, mely többek között a vörösbor jótékony hatását is eredményezi. Emellett jelentős kálium-, mangán-, magnézium- és szelénforrás, továbbá értékes gyümölcssavakkal rendelkezik.

 

Açai:

A szőlőszemhez hasonló megjelenésű açai az elmúlt években az egészséges életmód híveinek egyik legelismertebb növénye lett. Egyes helyeken az „élet fájának” is nevezik. Mindezt sokrétű felhasználási módjának és a benne található számtalan növényi hatóanyagnak köszönheti.

 

Cékla:

Káliumot, magnéziumot és kalciumot tartalmaz. Jelentős mennyiségben található meg benne a magzati fejlődés szempontjából fontos szereppel bíró folsav. Vörös festékanyaga, a betanin számtalan pozitív hatásáról ismert, élelmiszerek természetes színezőanyagaként is előszeretettel használják.

 

Fügekaktusz:

Sokfelé elterjedt kaktuszféle, melynek gyümölcse sárgásrózsaszín, kellemesen savanykás ízű. Rosttartalma jelentős, antioxidáns jellegű vegyületekben kifejezetten gazdag.

 

Meggy:

Jelentős mennyiségű A- és Cvitamint tartalmaz, emellett gazdag mangánban, vasban, kalciumban, magnéziumban és folsavban is. Különleges hatóanyaga a melatonin, mely az emberi szervezet ébrenlét/alvás ritmusát szabályozza.

 

Acerola:

Legnagyobb értékét az adja, hogy a jelenleg ismert egyik legnagyobb C-vitamin-tartalmú gyümölcs. Igen kedvelt „természetes segítő” Közép- és Dél- Amerikában, ahol a népi gyógyászatban gyakran használják.

 

Gránátalma:

A Bibliában is említik ezt a modern tudomány által újra felfedezett, kiemelkedő antioxidáns tartalmú gyümölcsöt, melynek még a vörösbornál vagy a zöld teánál is magasabb a szabadgyök-megkötő képessége.

 

Málna:

Többféle antioxidáns jellegű vegyületet is tartalmaz, melyek közül ellagiksav és antocianin-tartalma a legjelentősebb. Napjainkban már különböző színű málnafajtákat is termesztenek, termékünkben a piros színváltozat található meg.

 

Szőlőmag:

Koncentrált formában tartalmaz flavonoidokat, E-vitamint és fenolos oligomer proantocianidineket (OPC), ezeknek köszönheti erős antioxidáns hatását. A szőlőmag kivonat életminőség javító hatásával kapcsolatban jelenleg is komoly kutatások folynak.

 

Tőzegáfonya:

Gyümölcse enyhén fanyar, melyet a benne található növényi vegyületeknek köszönhet. Igen gazdag antioxidánsokban, emiatt a népi gyógyászatban is kedvelt. A friss gyümölcsből leggyakrabban lekvárt, ivólevet és aszalványt készítenek.

 

Brokkoli:

Ásványi anyagai közül kiemelkedik a kálium, a kalcium, a magnézium, a nátrium, a vas, a cink és a foszfor. Gazdag növényi flavonoidokban, indolokban és

izotiocianátokban. Kutatások bizonyítják, hogy a brokkolinak helye van a különféle terápiás étrendekben.

 

Guarana:

Termése megjelenésében a kávéhoz hasonló. Hatékony energiaforrás, hiszen koffeinvegyületekben gazdag: guaranint, teofillint és teobromint is tartalmaz. Számos élelmiszerben megtalálható a fentebb említett hatóanyagoknak köszönhetően.

 

Ginszeng:

„Az élet gyökere”, mely tudományos kísérletek szerint növeli a szellemi és fizikai erőnlétet, csökkenti a fáradtságérzetet. Egyedi hatóanyagai a ginzenozidok. A ginseng gyökerét évszázadok óta használják a Távol-Keleten. Adaptogén tulajdonságú.

 

Spenót:

Az egyik legmagasabb K-vitamin- tartalmú zöldségünk. A spenót sok luteint és természetes karotinoidot tartalmaz, de gazdag flavonoidokban, klorofillban és folsavban is. A spenót kiváló antioxidáns, bioaktív összetevőkkel rendelkezik.

 

Zeller:

Gazdag kalciumban, foszforban, magnéziumban, vasban és nyomelemekben. Kiváló illóolaj és flavonoidforrás. A népgyógyászatban afrodiziákumként használatos; veseműködési, emésztési panaszok és étvágytalanság esetén is ajánlják.

 

Zöld tea:

Élénkítő hatású. Különböző színanyagokban gazdag. Segíti a gyomorba kerülő zsírok lebontását, a kínai gyógyászat pedig jelentős antioxidánsként ismeri el. A mikrotápanyagok közül krómot, mangánt, szelént és cinket tartalmaz átlag feletti mennyiségben.

 

Búzafű:

A B-vitamin-család szinte valamennyi tagja, jelentős mennyiségű Cvitamin és több mint százféle ásványi anyag, valamint nyomelemek és enzimek is megtalálhatók benne. Egyik fő hatóanyaga a klorofill.

 

Spirulina alga:

55–67% fehérjét, 10–19% szénhidrátot, 7–15% zsírt, valamint 5–9% ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz. Különféle vitaminokat, ásványi anyagokat és klorofillt biztosít számunkra. Komoly múlttal rendelkezik, már az aztékok is fogyasztották.

 

Sárgarépa:

Fontos hatóanyaga a bétakarotin, de emellett más karotinokat is tartalmaz. Flavonoidokban és illóolajokban is gazdag. A sárgarépa sokoldalú zöldség, hatóanyagainak köszönhetően részt vesz a szabad gyökök károsító hatásának megakadályozásában is.

 
 

Ananász:

A világ egyik legelterjedtebb gyümölcse, amelyet az indiánok már a középkorban is termesztettek. A-, B- és C-vitamin tartalma mellett folsavban és káliumban is kiemelkedően gazdag. A friss gyümölcs energiatartalma alacsony, ezért bármely étrendbe beilleszthető.

 

Fokhagyma:

Jelentős mennyiségben található meg benne az A-, B1-, B2- és C-vitamin. Tágítja az ereket. Rendszeres fogyasztása csökkenti a vér káros LDLkoleszterin- szintjét, emellett természetes antibiotikumnak is számít.

 

Homoktövis:

Flavonoidvegyületek szerteágazó spektruma jellemzi, melyek jótékony hatással vannak az emberi szervezetre. Kiemelkedő a kálium-, magnézium-,

foszfor-, vas- és antioxidáns-tartalma. Feldolgozva dzsem, bor, ivólé, likőr, zselé, sőt olajtermék is készülhet belőle.

 

Grapefruit:

Magas C-vitamin- és pektintartalommal rendelkezik, emellett gazdag kalciumban, foszforban és magnéziumban. Energiatartalma alacsony, mindössze 30 kcal/100 g. Hűtő és frissítő hatású, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag.

 

Petrezselyem:

A petrezselyem gazdag illóolajokban és különféle flavonoidokban. Népi megfigyelések szerint fokozza a gyomor-bél traktus működését, teáját pedig hólyaghurut esetén fogyasztották. A petrezselymet a vesekő és a vesehomok kialakulásának megelőzésére is ajánlották.

 

Csipkebogyó:

Az ókorban is előszeretettel alkalmazták, főként C-vitamin tartalma miatt ismert növény. Emellett számos egyéb hatóanyagot, vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, többek között pektint, alma- és citromsavat, flavonoidokat, cseranyagokat, és még A-vitamint is.

 

Sütőtök:

Amerikából származik, Európában a XVI. században jelent meg. Termése nagy mennyiségben tartalmaz karotint és C-vitamint, valamint a különböző ásványi anyagoknak (kálium, foszfor, vas, réz és mangán) is kiváló és bőséges forrása.